A toklász (vagy más néven egérárpa, rókafarok) növények olyan gyomnövények, amelyek komoly problémákat okozhatnak a kutyáknak.
Tartalom
A nyári hónapokban virágzó, bosszantó gyomnövények magjai arra szolgálnak, hogy a talajba fúródjanak. Ha rátapadnak kedvenced bundájára és befúródnak a bőrbe, az fájdalomhoz, fertőzéshez és néha komolyabb problémákhoz vezethet. A toklász belélegezhető, a fülbe kerülhet, lenyelhető és a mancsokba ágyazódhat.
Szerencsére vannak olyan dolgok, amelyekkel megpróbálhatod megóvni kutyád a rókafark veszélyeitől. Íme egy bontás arról, hogy mi a rókafark növény, és miért veszélyes a kutyádra.
Mi az a toklász?
A toklász – más néven egérárpa, rókafark, fűmagvessző, középmag, timothy, cheatgrass, June grass, Downy Brome vagy más helyi elnevezésekkel – egy egynyári nyári fűféle. Tavasszal kezdenek nőni, és nyárra már teljes virágzásban vannak. Ezután a tél folyamán elpusztulnak.
A róka farkához hasonló alakú, a hegyén tüskés csomókba rendeződött magvak vannak, hátrafelé néző tüskékkel.1 A tüskék és a tüskék lehetővé teszik az egyirányú ásást, ami jó hír a rókafark számára, de rossz hír a kutyák számára.
Hol találhatók meg a rókafarkak?
A rókafark bárhol megtalálható, de leggyakrabban ezeken a helyeken fordulnak elő:
- Túraútvonalak
- Parkok
- síkságok
- rétek
- Nyílt füves mezők
- Bár a városi területeken ritkábban fordulnak elő, még mindig megtalálhatók azokon a területeken, ahol a fű ellenőrizetlenül nőhet.
Meleg időben a rókafark kiszárad, és minden arra járóra, így a kutyákra is felkapaszkodik. Ez a stoppolós viselkedés fontos a rókafark magvak terjedésében.
Miért veszélyes a kutyákra?
A toklász a kutya bármely testrészére rátapadhatnak, és megkezdhetik a beásási folyamatot. Ez általában a következőket jelenti:
- Szemek
- Szemhéjak
- fülek
- Orrlyukak
- Száj
- A lábujjak közötti tér (a mancsok között)
- Bizonyos esetekben a rókafarkak átfúrhatják magukat a bőrön, és utat találhatnak a gerincbe vagy a mellkas- és hasüregbe. A belsejében a rókafarok tovább fúrja magát, és magával viszi a baktériumokat és a szennyeződéseket.
Ez sokkal súlyosabb állapotokhoz vezethet, mivel a belső szervek is érintettek lehetnek. A rókafark mindaddig problémát okoz, amíg el nem távolítják.
Bizonyos esetekben fejlett diagnosztikai vizsgálatokra és eljárásokra lehet szükség a rókafarok azonosításához és eltávolításához.
Mik a jelei annak, hogy egy kutyán rókafark van?
Ha olyan területen él, ahol a rókafarkak bőségesen előfordulnak, íme néhány jel, amelyre érdemes odafigyelnie:
- Fejrázás
- Sántítás
- Arcának mancsolgatása
- Horkantás
- Tüsszögés
- Véres orr
- A test egy területének túlzott nyalása
Egyéb jelek egy vagy több nappal később jelentkezhetnek. Ezek a következők lehetnek:
- Dudorok
- Dudorok
- Lefolyó járatok
- Vörösödés vagy érzékenység
- Gyulladás
- Letargia
- Depresszió
- Csökkent étvágy
A legrosszabb esetben a beágyazódott rókafark eljuthat létfontosságú szervekbe, beleértve a tüdőt, a gerincvelőt vagy az agyat, a szívet és a hasi szerveket, és az adott szervre jellemző tüneteket okozhat. Nagyon súlyos esetekben műtétre lehet szükség a rókafark eltávolításához vagy a beágyazódott rókafark okozta fertőzés kezeléséhez.
Hogyan kell eltávolítani a kutyából
Fontos a rókafarok korai eltávolítása. Ha rókafarkra hajlamos területen élsz, MINDIG ellenőrizd kutyád, miután kint tartózkodott.
Ha rókafarkat látsz a kutya szőrén vagy bőrén, csipesszel megpróbálhatod eltávolítani.
Ha a fent felsorolt jelek bármelyikét látod, vagy annak jeleit, hogy a rókafarok behatolt a bőrbe vagy behatolt a kutya testének valamelyik nyílásába, vidd kutyád állatorvoshoz. Ez vonatkozik a fülekre, az orrra vagy a szájára is!
Ha megpróbálod saját maga eltávolítani a rókafarkat egy testüregből, az hiányos eltávolításhoz is vezethet, és a rókafark darabjai még mindig beágyazódnak a kutya bőrébe, és készen állnak arra, hogy mélyebbre fúródjanak. A rókafarok nagy távolságot képes megtenni a testüregekben, ezért fontos, hogy a teljes rókafarkat eltávolítsuk.
Hogyan előzheted meg, hogy a toklász megsebesítse a kutyád?
Van néhány módja annak, hogy elkerüld a toklászt, és biztonságban tartsd kutyád.
- A hosszú bundájú kutyák nagyobb valószínűséggel veszik fel ezeket a bosszantó stopposokat. Fontold meg a nyári trimmelést, hogy csökkentse a megtapadás valószínűségét.
- A munkakutyákat vagy a magas fűben sok időt töltő kutyákat felszerelhetjük a kereskedelemben kapható mellénnyel, amely a mellkast és a hasat takarja és védi.
- Kerüld a rókafarkra hajlamos területeket, hogy megelőzd kutyád sérülését.
- Használjon rövid pórázt, amikor kutyád sétáltatod.
- Ha toklász nő a kertedben, tervezd meg az eltávolításukat, vagy kérj segítséget egy kertépítőtől.
- Gyakran és a szabadban töltött időszakok után ellenőrizd a rókafarkakat, különösen, ha kirándul vagy rókafarkra hajlamos területeken tartózkodik.
Forrás: PetMD